Letonya Vize Başvurusu

Letonya Vizesi

Letonya, bir Avrupa Birliği ülkesi ve Schengen grubu ülkesidir. Bu ülkeye seyahat edecek olan vatandaşlarımız muhtemel Letonyaseyahatleri öncesi bu ülkenin vizesini almaları gerekecektir.

Yeşil pasaportu bulunan vatandaşlarımızın ise; Letonya vizesi almalarına gerek yoktur. Yine aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti diplomatik ve hizmet pasaport sahibi vatandaşlarımız da Letonya vize işlemlerinden muaftır.

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahibi vatandaşlarımız 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme ön koşuluyla Letonya'ya vizesiz giriş yapabilirler.

ABD, Schengen ülkeleri, İngiltere, İsviçre ve Kanada ikame izni olan vatandaşlarımız ise; seyahat kartları veya pasaportları ile Letonya vizesi almalarına gerek kalmadan bu ülkeye giriş yapabilirler.

Letonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Letonya vizesi için gerekli evraklar bu web sitesinin vize kategorileri bölümlerinde mevcuttur. Vatandaşlarımız Letonya vizesi için gerekli belgeleri bu web sitesinden edinebilirler. Ayrıca Letonya konsolosluğu, Letonya vizesi başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunma hakkı her zaman vardır.

Letonya Vize Ücreti Ne Kadardır?

Letonya vize ücretleri yapılacak olan seyahat türünüze ve Letonya da ne kadar süre kalınacağına göre değişecektir. Letonya'da uzun süreli kalınacak olması halinde bu durum Letonya vize ücretlerini belirginleştirir. Letonya vize ücretleri, Letonya Büyükelçiliği Ankara’nın çalışma alanı içerisindedir.

Letonya Vizesinden Muaf Olan Pasaport Türleri Nedir?

Umumi pasaport sahibi vatandaşlarımız için Letonya vize uygulaması bulunmaktadır. Bordo pasaportu bulunan Letonya vize başvuru sahipleri bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Letonya vizesi almaları gerekecektir.
Yeşil pasaportu(hususi) bulunan vatandaşlarımız ise; Letonya vizesi almalarına gerek yoktur. Yine Diplomatik pasaport(Kırmızı) sahibi vatandaşlarımız da Letonya vize işlemlerinden muaftır. Yeşil, Gri ve Kırmızı pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme koşuluyla Letonya vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Letonya Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Letonya vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportlarınızın geçerlilik süresi Letonya seyahati sonrası en az 6 ay olmalıdır. Letonya vize işlemleri için gerekli olan Letonya seyahat sağlık sigortası seyahat sürenizi kapsamalıdır.

Yeşil pasaportu bulunan vatandaşlarımızın 6 ay içerisinde 90 günü geçmeme koşuluyla Letonya vizesi almalarına gerek yoktur. Letonyavize uyum koşullarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. vize uyum koşullarının yerine getirilmemesi halinde Letonya vizesialma imkanınız bulunmayacaktır.

Duyurular

Letonya Konsolosluklarının istemiş olduğu biometrik fotoğraf

Letonya Başkonsolosluğunun Letonya vize başvuru sahiplerinin fotoğraflarıonda görmek istediği özellikler; 1 - Letonya vize işlemlerinde ...
2023-08-10 17:47:56

Letonya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Letonya’nın Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye ve Letonya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine...
2020-11-28 15:15:25

Letonya İstanbul Fahri Konsolosluk vize randevu alma hakkında

Letonya vize işlemlerinde bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine! Letonya İstanbul Fahri Konsolosluğu, Letonya Schengen vize başvurul...
2020-10-24 09:05:05
Tüm Duyurular